Nieważność umowy polisolokaty Kiedy i jak można unieważnić umowę

Nieważność umowy polisolokaty: Kiedy i jak można unieważnić umowę?

Nieważność umów polisolokaty to przedmiot wielu spraw rozpoznawanych przez polskie sądy. Orzecznictwo potwierdza, że poszkodowanym często udaje się odzyskać utracone pieniądze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak unieważnić umowę polisolokaty. Poznaj podstawy prawne i dowiedz się, jak skutecznie dochodzić roszczeń przed sądem.

Czym są polisolokaty?

Polisolokaty to umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, które największą popularnością cieszyły się w latach 2002 – 2015. Miały one zapewniać konsumentom ochronę ubezpieczeniową na wypadek śmierci lub innego zdarzenia wskazanego w umowie, a jednocześnie obejmowały elementy inwestycyjne. Wpłacane składki lokowano w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, które często były obciążone dużym ryzykiem finansowym.

A jakie problemy wiążą się z tym produktem finansowym? Dzisiejsza powszechność unieważniania polisolokat wynika m.in. z tego, że konsument ponosił praktycznie nieograniczone ryzyko zainwestowania pieniędzy w wybranych funduszach. Ubezpieczyciele nie informowali klientów o niebezpieczeństwach i wskazywali jedynie zalety oferowanych produktów. Nie ma też wątpliwości co do tego, że umowy zawierały klauzule abuzywne (niedozwolone) – w szczególności w odniesieniu do wygórowanych opłat likwidacyjnych.

Nieważność umowy polisolokaty – podstawy prawne

Warto poznać podstawy prawne, które pozwalają na stwierdzanie nieważności umów polisolokaty. Jest to przede wszystkim art. 3811 Kodeksu cywilnego, który mówi o wspomnianych już wcześniej klauzulach niedozwolonych. Są to wszelkie postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, których nie uzgodniono indywidualnie i kształtują jego prawa i obowiązki rażąco naruszając jego interesy, w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami. Do takich klauzul kwalifikowane są m.in. ustalenia wyłączające lub istotnie ograniczające odpowiedzialność względem konsumenta za nienależyte wykonanie lub niewykonanie zobowiązania.

W sytuacjach związanych z unieważnieniem polisolokaty zastosowanie znajduje też art. 405 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”. Kancelaria Ruskowiak to miejsce, w którym możesz otrzymać profesjonalne poradnictwo prawne w tym zakresie.

Jak unieważnić umowę polisolokaty?

Aby odzyskać pieniądze z polisolokaty, w pierwszej kolejności należy złożyć pisemne wypowiedzenie i wezwanie ubezpieczyciela do zwrotu wszystkich wpłaconych składek. Dopiero później możliwe jest wniesienie pozwu,  wszczynającego postępowanie sądowe. Warto wiedzieć, że istnieje też opcja zawarcia z ubezpieczycielem ugody – zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym. Jednak w praktyce jest to rozwiązanie stosowane niezwykle rzadko.

Warto pamiętać o tym, że postępowanie w sprawie o nieważność umów polisolokaty może być długie i zawiłe. Dlatego warto korzystać z pomocy prawnika. Profesjonalna pomoc to gwarancja przeprowadzenia dokładnej analizy prawnej, skutecznej reprezentacji przed sądem, a także sposób na zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów proceduralnych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wynik sprawy.

Chcesz wiedzieć, jak unieważnić umowę polisolokaty szybko i skutecznie? Skontaktuj się z nami! Kancelaria Radcy Prawnego w Poznaniu pomoże Ci przejść sprawnie przez cały proces i odzyskać należne pieniądze.