Wiele osób zastanawia się, czym jest działalność nieewidencjonowana i jak ją prowadzić. Dla niektórych niejasne są jej zasady i nie wiedzą, kiedy warto w ten sposób klasyfikować swoją działalność. Podpowiadamy, co jest istotne podczas kierowania wspomnianą działalnością i jakie niesie ze sobą korzyści.
Działalność nieewidencjonowana – o tym należy pamiętać
Działalność nieewidencjonowana to konstrukcja w prawie, która nie musi być zarejestrowana pod warunkiem, że spełniania określone kryteria. To zapis prawa, który niedawno wszedł w życie i pozwala regulować dotychczasowe niejasności. Nie jest to działalność gospodarcza, choć jej zasady są w pewnym stopniu podobne. Wyjaśniamy jak działa wspomniana instytucja prawa i jakie są skutki jej prowadzenia.
Jakie warunki musisz spełniać?
Jeśli Twój przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, a w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej to usługi, które wykonujesz klasyfikują się pod działalność nieewidencjonowaną. Przepisy te dotyczą wyłącznie osób fizycznych. Wszystkie warunki muszą zostać spełnione w tym samym czasie, aby móc założyć działalność nieewidencjonowanej. Nie trzeba zgłaszać wykonywania działalności do CEIDG. Jeśli jednak Twój przychód zacznie przekraczać wspomniane wcześniej 50% w ciągu 7 dni od uzyskania przychodu, masz obowiązek zgłosić, że prowadzisz działalność gospodarczą.
Co z podatkami?
Prowadząc działalność nieewidencjonowaną nie zostaniesz zwolniony z obowiązku odprowadzania podatków. Wielkość opodatkowania reguluje szereg przepisów. Jego podstawą jest dochód, czyli różnica między przychodami, a kosztami ich uzyskania. Nie stosuje się żadnych nowych reguł, czy specjalnie stworzonych zasad prawnych. Podatek oblicza się na zasadach ogólnych i rozlicza w zeznaniu rocznym PIT-36 w wierszu 9: “Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”.
Kiedy warto skorzystać z działalności nieewidencjonowanej?
Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej niesie za sobą wiele korzyści. Nie trzeba nigdzie jej zgłaszać, ale należy pamiętać, by kontrolować wynikający z jej prowadzenia dochód. Okresowe zaliczki na podatek dochodowy nie obowiązują osób prowadzących działalność nieewidencjonowaną, nie muszą także prowadzić księgowości, a jedynie uproszczoną ewidencję sprzedaży. To najlepsza opcja dla osób, które chcą sobie “dorobić”, a ich celem nie jest zarabianie ogromnej sumy pieniędzy.
Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej to nic skomplikowanego. Sprawdzi się ona w naprawdę wielu przypadkach i pomoże kontrolować prowadzone działania. Jej przepisy jasno określają w jaki sposób funkcjonuje, warto zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem swojego małego biznesu.