odszkodowanie z tytułu wadliwej diagnozy

Jak uzyskać odszkodowanie z tytułu wadliwej diagnozy?

Każdy z nas ma prawo do bezpiecznego i odpowiedzialnego leczenia. Udając się po poradę do lekarza, wierzymy, że otrzymamy cenne rady, które pomogą nam zwalczyć męczącą nas dolegliwość. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których konsultacja lekarska wcale nam nie pomaga – na przykład w przypadku postawienia wadliwej diagnozy przez lekarza. W jaki sposób możemy ubiegać się o odszkodowanie w tej chwili?

Postawienie wadliwej diagnozy 

Dlaczego w ogóle dochodzi do postawienia błędnej diagnozy? Najczęściej wynika ona z niedopatrzenia i nieuważności lekarza. Wykonanie niewystarczająco dokładnych badań, pobieżne zapoznanie się z dokumentacją medyczną pacjenta – to wszystko jest naruszeniem obowiązku lekarskiego, działaniem sprzecznym z posiadaną wiedzą i przyjętymi metodami leczenia.

Wadliwa diagnoza jest o tyle niebezpieczna, że może skutkować nieodpowiednim leczeniem lub zlekceważeniem dolegliwości pacjenta. W takim przypadku znacznie opóźnia proces leczenia, co może przyczynić się do rozwoju choroby.

Wadliwa diagnoza może zostać postawiona na kilka sposobów – lekarz na przykład zatai kluczowe informacje o naszej chorobie, powie nam, że jesteśmy zdrowi, chociaż tak naprawdę wciąż zmagamy się z różnymi dolegliwościami lub zdiagnozuje u nas chorobę, której wcale nie mamy.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z tytułu wadliwej diagnozy?

Musimy pamiętać, że ubieganie się o odszkodowanie przez wadliwą diagnozę to prawo, które przysługuje nam jako pacjentowi. Źle postawiona diagnoza to rodzaj błędu medycznego, więc lekarz, który ją postawił, powinien ponieść odpowiednie konsekwencje.

W pierwszej chwili powinniśmy upewnić się, że nasza diagnoza rzeczywiście jest wadliwa. Konieczne może okazać udanie się do innego lekarza, który prawidłowo oceni nasz stan. Ponadto musimy wykazać, że źle postawiona diagnoza rzeczywiście miała negatywny wpływ na nasze zdrowie. Należy zgromadzić naszą dokumentację medyczną.

Wsparcie w tym procesie oferują kancelarie prawne, tak jak kancelaria prawna Ruskowiak, w której możemy liczyć na profesjonalną, kompleksową pomoc. Radcy prawni służą nam radą, a do tego pomagają prawidłowo skompletować i złożyć dokumenty. Nie ma wątpliwości, że rzetelnie przygotowane dowody i odpowiednie napisanie wniosku zwiększa nasze szanse na pozytywny wynik rozprawy sądowej.

Nie lekceważmy nieuważności i zaniedbania, nawet jeśli pochodzą od kogoś powszechnie uważanego za odpowiedzialnego, jak na przykład lekarz. Błędy medyczne to fakt i ciężko im zaprzeczyć. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której sami będziemy ofiarami wadliwej diagnozy, postarajmy się o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego, które w pełni nam się należy.