kruczki w umowach

Kruczki w umowach – jak ich szukać?

Nieuważność, pośpiech, bagatelizowanie sprawy… To coś, do czego wiele osób musi się przyznać, nawet przy takiej czynności jak podpisanie umowy. Z tego powodu często się zdarza, że zawieramy układy, które nie są dla nas korzystne i narzucają na nas obowiązki, na które się nie zgadzaliśmy. Jak temu zapobiec? Przydatna okaże się umiejętność szukania kruczków. Na co zwrócić uwagę w umowach?

Czym grozi nieuważne czytanie umów?

Nieuważne czytanie umów może przynieść nam bardzo negatywne konsekwencje. Jeśli w czytanym przez nas dokumencie znajdują się kruczki prawne, może się później okazać, że zostaniemy postawieni w okolicznościach, na które wcale się nie zgadzaliśmy. Może być to na przykład utrudnione odstąpienie od umowy, nadprogramowe obowiązki czy konieczność płacenia dodatkowych opłat. Jest to o tyle pechowe, że najczęściej odstąpienie od takiej umowy jest bardzo utrudnione. Proces ten może trwać bardzo długo, a do tego będzie wymagał napisania skomplikowanych umów czy przygotowania wielu dokumentów.

Kruczki w umowach – jak je znaleźć?

Nie ma wątpliwości, że pułapki w umowach to nic miłego, ale na szczęście uniknięcie ich nie jest niemożliwe – pamiętając o kilku istotnych kwestiach, na pewno zawrzemy bezpieczną umowę. Po pierwsze, koniecznie musimy uważnie i spokojnie czytać dokumenty. Nie śpieszmy się – dajmy sobie czas na to, by wszystko przeczytać i przeanalizować. Jeśli trafimy na jakieś wyrażenie lub termin, którego nie znamy, nie pozostawajmy w niewiedzy, tylko poszukajmy, co takiego oznacza.

Aby nie podpisać umowy, która przyniesie nam więcej złego niż dobrego, warto wcześniej się z nią zaznajomić. Przed spotkaniem czy to z przyszłym pracodawcą, ubezpieczycielem czy bankiem, możemy poprosić o wcześniejsze udostępnienie umowy do wglądu – na przykład poprzez wysłanie jej na maila. Dzięki temu zyskujemy czas, aby na spokojnie zaznajomić się z treścią dokumentu i w razie wątpliwości skonsultować się z naszym radcą prawnym.

Najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się z kancelarią prawniczą, w której otrzymamy profesjonalną pomoc. Kancelaria prawna Ruskowiak pomoże nam zapoznać się z dokumentem i wypatrzeć ewentualne nieścisłości w umowach. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się podpisania czegoś, co będzie miało na nas negatywny wpływ. W razie jednak gdy zwrócimy się o poradę już po zawarciu układu, uzyskamy wsparcie w próbie odstąpieniu od niego. Konieczne będzie wtedy napisanie specjalnego oświadczenia, które będzie zawierało istotne informacje o umowie.

Uważne czytanie umów pomoże nam zaoszczędzić wielu problemów – unikniemy wielu nieścisłości i nieprzyjemnych sytuacji. Umiejętność wyszukiwania kruczków okaże się niezwykle przydatna, ale przede wszystkim musimy nauczyć się, że umowy powinno czytać się uważnie i bez pośpiechu, a w razie wątpliwości skontaktować się z prawnikiem bądź radcą prawnym. W ten sposób zyskamy pewność, że podpisywane przez nas dokumenty są bezpieczne.