Polisolokaty a bezpieczeństwo finansowe W jaki sposób chronić swoje oszczędności

Polisolokaty a bezpieczeństwo finansowe: W jaki sposób chronić swoje oszczędności?

Polisolokaty to umowy w formie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Były one sprzedawane jako bezpieczna alternatywa dla lokat bankowych. Jak w rzeczywistości kształtuje się pozycja osób, które decydują się na umieszczenie swoich oszczędności na polisolokatach? Czy to sposób inwestowania, który zapewnia bezpieczeństwo finansowe?

Czym są polisolokaty?

Polisolokaty stanowią połączenie ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Na początku lat dwutysięcznym wielu osobom wydawało się, że jest to doskonały środek umożliwiający inwestowanie na długoterminową perspektywę. Atrakcyjność polisolokat dla młodych inwestorów wynika przede wszystkim z tego, że z uwagi na status ubezpieczenia zysk nie podlega podatkom. Jednak funkcja ubezpieczeniowa do jedynie fasada, a pod wprowadzającą w błąd nazwą kryją się ryzykowne instrumenty inwestycyjne.

UOKiK podaje, że około 5 mln Polaków zdecydowało się na skorzystanie z polisolokat. Przyczyną takiego stanu rzeczy były głównie nieuczciwe praktyki banków, które wprowadziły swoich klientów w błąd.

Polisolokaty – ryzyko i straty

Prawnicy w dzisiejszych czasach obsługują wielu klientów, którzy utracili swoje środki umieszczone na polisolokatach. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy – Kancelaria Radcy Prawnego to miejsce, w które warto się udać.

Problemy wynikają z tego, że umowy przewidywały ogromne opłaty likwidacyjne. Kwota była z reguły wyższa niż suma pieniędzy, którą ubezpieczony posiadał na polisolokacie. Wysokie ryzyko doprowadziło wiele osób do poważnych problemów finansowych. Taki stan rzeczy sugeruje, że na pytanie “czy warto inwestować w polisolokaty?” należy odpowiedzieć przecząco.

Alternatywne formy oszczędzania dla młodych

Na szczęście możliwe jest odzyskanie swoich środków z polisolokaty. Potwierdza to orzecznictwo sądowe. Jeśli dotyczy Cię ten problem, skorzystaj z naszej pomocy. Kancelaria Ruskowiak przeprowadzi Cię przez postępowanie sądowe i pomoże Ci stanąć na nogi.

Jeśli zastanawiasz się gdzie ulokować swoje środki, koniecznie rozważ alternatywne formy oszczędzania dla młodych. Bezpieczne rozwiązania to m.in. konta oszczędnościowo-rozliczeniowe, lokaty strukturyzowane, a także inwestowanie w akcje czy obligacje. W ostatnich latach popularnością cieszą się również różnorodne kryptowaluty. Bez względu na rozwiązanie, które wybierzesz, zawsze dokładnie zapoznaj się z podpisywaną umową.

Polisolokaty okazały się ryzykownym instrumentem oferowanym przez ubezpieczycieli, który w nawet najmniejszym stopniu nie gwarantował bezpieczeństwa podobnego do tego, jakie oferuje lokata bankowa. Zanim zdecydujesz się na zainwestowanie swoich środków upewnij się, że ryzyko nie jest zbyt wysokie i nie narażasz się na całkowitą stratę pieniędzy.