Polisolokaty w ostatnim czasie zyskały dużą popularność, będąc reklamowane jako bezpieczny sposób łączenia oszczędzania z ochroną życia. Niestety, bardzo często okazuje się, że przynoszą one znacznie mniejsze zyski niż tradycyjne lokaty, co czyni je niekorzystnymi. Jak w takiej sytuacji odzyskać pieniądze? Kiedy możemy dochodzić swoich praw?
Kancelaria Ruskowiak – polisolokaty a dochodzenie roszczeń
Polisolokaty to bankowe lokaty, w których elementem ubezpieczeniowym jest polisa na życie. Są to produkty finansowe łączące oszczędzanie z ubezpieczeniem. Część wpłaconych środków trafia na polisę, a nie na lokatę, co znacząco ogranicza potencjalne zyski. Co więcej, środki mogą być zamrożone na wiele lat, a ich wcześniejsza wypłata często wiąże się z wysokimi karami. Roszczeń możemy jednak dochodzić w przypadku niewypłacalności banku – na przykład, gdy ogłosi on upadłość, możliwe jest zgłoszenie roszczenia. Podobnie dzieje się w sytuacji niespełnienia warunków umowy, czyli gdy bank nie wypłaca środków mimo ich spełnienia. Można również ubiegać się o odszkodowanie lub unieważnienie umowy w razie błędu, lub oszustwa ze strony ubezpieczyciela.
Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?
Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokaty warto rozpocząć od dokładnej analizy umowy zawartej z bankiem. Z pomocą prawnika dobrze jest ustalić, jakie działania będą najkorzystniejsze w danej sytuacji i jak można ją potencjalnie rozwiązać. Równocześnie warto skontaktować się z bankiem lub ubezpieczycielem w celu złożenia reklamacji – można przygotować oficjalne pismo, na które instytucja ma obowiązek odpowiedzieć w ciągu 30 dni. Ewentualną opcją jest także złożenie skargi do nadzoru finansowego – do Urzędu Finansowego w przypadku problemów z ubezpieczycielem lub do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, gdy problem dotyczy banku. Ostatecznym krokiem jest postępowanie sądowe, w przypadku którego warto skonsultować się z radcą prawnym. Kancelaria Rusowiak oferuje wysokiej jakości usługi w zakresie prawa ubezpieczeniowego, dzięki którym postępowanie sądowe z pewnością stanie się prostsze.
Kancelaria Radcy Prawnego w Poznaniu – odpowiedzialność ubezpieczyciela
Ubezpieczyciel odpowiada między innymi za wypłatę świadczeń określonych w polisie, na przykład w przypadku śmierci ubezpieczonego. W większości sytuacji ubezpieczyciel nie ponosi jednak odpowiedzialności za zwrot kapitału lokaty – za tę kwestię odpowiada bank, z wyjątkiem specjalnych konstrukcji produktowych. Odpowiedzialność ubezpieczyciela pojawia się w przypadku upadłości banku, jeśli polisa stanowiła dodatkowe zabezpieczenie lokaty. Dotyczy to również sytuacji, gdy produkt został zaprojektowany jako ubezpieczenie z funduszem kapitałowym, oraz w przypadku niewypłacalności banku, jeśli umowa przewidywała odpowiedzialność ubezpieczyciela za kapitał.
Polisolokaty w praktyce wiążą się z większą liczbą ograniczeń niż korzyści. Odpowiedzialność ubezpieczyciela w takich przypadkach jest znacznie mniejsza, niż często wydaje się klientom. Dochodzenie roszczeń wymaga dokładnej analizy umowy, dużej cierpliwości oraz wsparcia doświadczonego prawnika, dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dokładnie zrozumieć jej warunki.