Renta odroczona a inne formy oszczędzania – Porównanie korzyści i ryzyk

Renta odroczona a inne formy oszczędzania – Porównanie korzyści i ryzyk

Renta odroczona to forma oszczędzania, która niezwykłą popularnością cieszyła się w latach 70. i 80. XX wieku. Czy nadal pozostaje instrumentem wartym uwagi? Jakie są związane z nią korzyści i ryzyka? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące renty odroczonej i dowiedz się, jakie alternatywne opcje oszczędzania są warte Twojej uwagi. 

Renta odroczona – co warto o niej wiedzieć?

Renta odroczona największą popularnością cieszyła się w latach 70. i 80. XX wieku. To rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która polegała na zobowiązaniu PZU do wypłacania dwóch różnych świadczeń. Pierwsze z nich należne było dożywotnio ubezpieczonemu i wypłacano je comiesięcznie. Z kolei drugie, określane mianem pośmiertnego, miało charakter jednorazowy i wypłacane było osobie uposażonej wskazanej w umowie (najczęściej dziecku lub małżonkowi). 

Problem z umowami rent odroczonych pojawił się w związku z istotną zmianą siły nabywczej pieniądza i denominacją. Polega na stosowaniu przez ubezpieczyciela przelicznika sprawiającego, że świadczenia są rażąco zmniejszane, a konsumenci ponoszą całe ryzyko. Choć na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że jest to bezpieczna forma oszczędzania, związana ze stabilnością i ograniczeniem ryzyka problemów finansowych, w rzeczywistości okazało się zupełnie inaczej. Na szczęście jednak można odzyskać swoje pieniądze poprzez sądową waloryzację świadczenia, co potwierdza orzecznictwo. W tym celu warto skonsultować się z prawnikiem i skorzystać z usług, jakie oferuje Kancelaria Ruskowiak.

Alternatywne formy oszczędzania

Korzyści i ryzyka oszczędzania w formie renty odroczonej przemawiają raczej za tym, aby poszukiwać alternatywnych sposobów gromadzenia środków finansowych. Jakie rozwiązania warto rozważyć, aby zabezpieczyć sytuację majątkową – zarówno swoją, jak i bliskich osób – w przyszłości?

  1. Indywidualne Konto Emerytalne – to bezpieczny sposób oszczędzania, polegający na odkładaniu pieniędzy w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych czy domach maklerskich. Pieniądze są rozdysponowywane w produkty oszczędnościowe i inwestycyjne przy relatywnie niewielkim ryzyku. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych. 
  2. Pracownicze Plany Emerytalne – to rządowy system dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Środki odkładane są przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Pieniądze bez potrącenia mogą zostać wypłacone po ukończeniu 60 roku życia. 
  3. Dochód pasywny – to jedna z niezwykle cennych form oszczędzania na emeryturę. Pozwala na osiąganie zysków bez zaangażowania w pracę. Sposobów na uzyskanie takiego dochodu jest naprawdę dużo, jednak na szczególną uwagę zasługuje inwestowanie w nieruchomości. 
  4. Gromadzenie oszczędności powiększanych o odsetki (lokaty i konta oszczędnościowe) – to bezpieczna i elastyczna opcja. Choć najczęściej nie przynosi aż tak dużego zysku, jak fundusz inwestycyjny, ryzyko jest bliskie zeru. 

Znasz już najważniejsze fakty dotyczące renty odroczonej. Jeśli jesteś stroną takiej umowy i zależy Ci na odzyskaniu swoich środków, odwiedź miejsce takie jak Kancelaria Radcy Prawnego w Poznaniu. Otrzymasz profesjonalną pomoc i szansę na poprawę sytuacji materialnej.