Skutki prawne rezygnacji z polisolokaty – Czego się spodziewać

Skutki prawne rezygnacji z polisolokaty – Czego się spodziewać?

Rezygnacja z polisolokaty to coś, nad czym obecnie się zastanawiasz? Musisz wiedzieć, że odzyskanie pieniędzy nie jest niemożliwe, ale konieczne jest podjęcie kilku rozsądnych kroków. Nawet jeśli droga związana z rezygnacją jest już dla Ciebie zamknięta, masz możliwość dążenia do unieważnienia całej umowy. Nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z pomocy Kancelarii Radcy Prawnego w Poznaniu.

Czym są polisolokaty?

Polisolokata to produkt finansowy będący połączeniem ubezpieczenia na życie oraz inwestycji kapitałowej. Mechanizm działania polega na tym, że część środków klienta jest przeznaczona na ubezpieczenie na życie, a reszta inwestowana w różnego rodzaju instrumenty finansowe, często o podwyższonym ryzyku. W rzeczywistości aspekt ubezpieczeniowy jest jedynie iluzoryczny, a produkty mają charakter inwestycyjny.

Polisolokaty zyskały popularność lata temu ze względu na zwolnienie zysków z inwestycji z podatku Belki. Jednak z biegiem czasu okazało się, że z tym produktem wiąże się wiele problemów i zagrożeń. Mowa tu w szczególności o nadmiernie wysokich opłatach likwidacyjnych, a także nieprzejrzystych warunkach czy skomplikowanych, niezgodnych z prawem zapisach umownych. Jeśli podejrzewasz, że zawarta przez Ciebie umowa ma taki charakter, skorzystaj z porady, jaką może zaoferować Ci Kancelaria Radcy Prawnego.

Rezygnacja z polisolokaty

Rezygnacja z polisolokaty jest możliwa i w teorii nie stanowi dużego problemu. Kodeks cywilny przewiduje możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni. Co ważne, jeśli ubezpieczyciel nie poinformował konsumenta o tym prawie, termin liczony jest nie od chwili zawarcia umowy, a od momentu, w którym klient dowiedział się o tej możliwości.

Niestety w większości przypadków ta furtka jest już niedostępna. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niekorzystna jest polisolokata, nawet kilka lat po zawarciu umowy. Wówczas rezygnacja wiąże się najczęściej z koniecznością poniesienia wspomnianych wcześniej opłat likwidacyjnych, a ugody oferowane przez ubezpieczalnie są krzywdzące dla konsumentów lub jedynie pozornie korzystne (często zamykają drogę do dochodzenia jakichkolwiek pieniędzy w sądzie w późniejszym czasie). Wówczas może okazać się, że jedyną opcją pozostaje wejście na drogę sądową. Warto zrobić to z profesjonalną pomocą, jaką oferuje Kancelaria Ruskowiak.

Unieważnienie umowy polisolokaty

Jeśli rezygnacja z polisolokaty nie jest już możliwa, a zawarcie ugody byłoby  niekorzystne, warto spróbować unieważnić umowę. Chodzi tu o doprowadzenie do takiej sytuacji, jakby umowa nigdy nie została zawarta. Wówczas strony muszą zwrócić sobie całość świadczenia.

W jakich sytuacjach jest to realne? Sądy najczęściej orzekają nieważność umów wówczas, gdy poszczególne klauzule naruszają interesy konsumenta. Mowa tu m.in. o nieproporcjonalnie wysokich opłatach likwidacyjnych i niejasnych zapisach umownych. Należy jednak mieć świadomość tego, że unieważnienie polisolokaty to proces wymagający dobrej znajomości przepisów prawa oraz praktyki sądowej. W związku z tym warto skorzystać z usług, jakie ma do zaoferowania Kancelaria Radcy Prawnego w Poznaniu.

Niezależnie od tego, czy możesz jeszcze zrezygnować z polisolokaty, czy pozostało Ci już tylko unieważnienie umowy na drodze sądowej, pamiętaj, że pomoc doświadczonego prawnika może znacząco zwiększyć Twoje szanse na korzystne rozwiązanie sprawy. Kancelaria Ruskowiak jest gotowa wspierać Cię na każdym etapie, dbając o to, aby Twoje interesy były odpowiednio chronione.