Upadłość konsumencka – na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Upadłość konsumencka to proces sądowy, którego celem jest pomoc w oddłużeniu konsumentów nieradzących sobie ze spłatą długów. Ta procedura często jest jedyną szansą, aby pozbyć się problemów finansowych i zacząć żyć od nowa. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym opiera się procedura upadłościowa i kto dokładnie może z niej skorzystać.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, które na celu ma częściowe lub pełne oddłużenie konsumenta. Łączy się ona bezpośrednio z bankructwem osoby chcącej wyjść z długów i zacząć nowy rozdział. Rozpoczęcie procedury jest możliwe dla osób, które są niewypłacalne od co najmniej 3 miesięcy. Często zalecana jest dla ludzi mających problemy finansowe, przez które nie są w stanie spłacić wszystkich należności. Z upadłości mogą skorzystać osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Co istotne ogłoszenie niewypłacalności jest niemożliwe w przypadku zaległości alimentacyjnych, nieuregulowania należności w związku z naprawieniem szkody oraz wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Nie podlegają także niezapłacone grzywny.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie ze sporządzeniem wniosku. Jak się jednak okazuje owy dokument o rozpoczęcie procedury można stworzyć samodzielnie, jednak dla pewności zawsze lepiej skorzystać z porady specjalistów. W Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2020 r. znajduje się gotowy formularz, który trzeba wypełnić – należy także dołączyć do niego istotne dokumenty potwierdzające trudną sytuację majątkową i stan zadłużenia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub trudności podczas wypełniania formalności, warto skorzystać z pomocy prawnika i uniknąć obawy odnośnie oddalenia wniosku przez sąd, co skutkuje brakiem możliwości złożenia go przez kolejne 10 lat. Dokument trzeba dostarczyć do wydziału gospodarczego sądu rejonowego.

Korzyści wynikające z upadłości konsumenckiej

Jeśli sąd ogłosi upadłość, możesz zapomnieć o komorniku. W procedurze towarzyszyć Ci będzie syndyk – osoba, która ustali dla Ciebie plan spłaty obejmując przy tym Twój majątek, jeśli takowy posiadasz i przeznaczy go na poczet spłaty wierzycieli. Pełnomocnik sądu zawiadomi o upadłości potrzebne instytucje, wierzycieli, komornika czy banki. Dług przestanie wzrastać, postępowania windykacyjne zostaną zawieszone, a bieg odsetek się zatrzyma. Upadłość konsumencka jest możliwością na rozpoczęcie nowego życia, pozbawionego ciągłego stresu i wszechobecnych problemów wynikających z zadłużenia.

Koszty procedury

Koszty wynikające z przeprowadzenia procesu są w dużej mierze zależne od tego, czy skorzystasz z pomocy prawnej przy sporządzaniu wniosku oraz z reprezentacji. Samo złożenie dokumentu do sądu wynosi 30 złotych. W przypadku oddalenia wniosku konsument pokrywa także koszty postępowania.

Upadłość konsumencka może rozwiązać wiele ciążących na Tobie problemów, z którymi nie jesteś w stanie sobie poradzić. Warto jednak dogłębnie przeanalizować i przemyśleć swoją sytuację, by podjąć potrzebne kroki i zdecydować się na rozpoczęcie procedury. Proces ten z pewnością zapewni Ci komfort psychiczny i spokój od nękających telefonów wierzycieli.