Wady i zalety renty odroczonej: Czy to odpowiedni produkt dla Ciebie?

Z rentą odroczoną na pewno zaznajomione są osoby, które żyły w latach 70 i 80 XX wieku. Ten rodzaj ubezpieczenia był bowiem wtedy niezwykle popularny. Czy obecnie wciąż możemy czerpać z niego korzyści? Poznaj wady i zalety renty odroczonej i oceń, czy to odpowiedni produkt dla Ciebie!

Czym jest renta odroczona?

Renta odroczona to narzędzie, które w poprzednich latach cieszyło się szczególnym zainteresowaniem. Umożliwiało uposażenie bliskiej osoby w świadczenia, które wypłacano jednorazowo po śmierci ubezpieczającego. Oprócz tego sam ubezpieczający też mógł liczyć na regularnie wypłacane środki. Warto mieć na uwadze, że ich wysokość była tożsama z wysokością składek, jakie zostały wcześniej złożone. Z racji tego, że w czasie, w którym renty odroczone były powszechnie wykorzystywane, panował też spadek wartości pieniądza, w wielu przypadkach dochodziło do tego, że ubezpieczający otrzymywał znacznie mniejsze świadczenia, niż się spodziewał. W tym wypadku osoby powinny zabiegać o waloryzację. Niestety, nie wszyscy decydują się na ten krok, jako że aby uzyskać waloryzację, należy skierować się z wnioskiem do sądu. Na tym etapie wielu rezygnuje z dalszej walki o swoje. Waloryzacja, jak wiemy, to proces, w którym wysokość świadczenia jest zwiększana, aby utrzymać jego wartość na realnym poziomie, bez straty dla tego, kto inwestował środki przed spadkiem wartości pieniądza.

Renta odroczona – wady i zalety 

Możemy zastanawiać się, dlaczego ludzi w ogóle decydowali się na rentę odroczoną, skoro przynosiła takie konsekwencje. Okazuje się, że tym przekonującym czynnikiem był fakt, iż ubezpieczenie to przewidywało coroczne zwiększanie wypłacanych środków o 2%. Wraz z biegiem czasu mieliśmy zatem otrzymywać więcej. Niestety, nie tak wyglądała rzeczywistość. Z racji przeprowadzania niekorzystnej waloryzacji przez ubezpieczalnię świadczenia stawały się znacznie niższe, a nie wyższe. Konstrukcja renty odroczonej to bez wątpienia jej duża wada. Pozwala bowiem na stosowanie nieuczciwych praktyk przez ubezpieczalnię. Osoby niezaznajomione z terminami prawnymi i wypłacaniem świadczeń mogą wiele na tym stracić. Jeśli pragniemy odzyskać nasze środki, koniecznie zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów w tej dziedzinie. Nasza Kancelaria Ruskowiak i radcy prawni zapewnimy wsparcie w procesie o waloryzację. Pomożemy stworzyć odpowiedni wniosek, a do tego będziemy obecni w momencie, w którym sprawa trafi na drogę sądową. Dzięki temu szanse na to, aby odzyskać stabilność finansowa, znacznie wzrosną. Przeprowadzenie odpowiedniej waloryzacji przez sąd to jedyna okazja do tego, aby odzyskać równą wysokość środków, które zainwestowane były w rentę.

Przyglądając się za i przeciw renty odroczonej, musimy ostatecznie dojść do wniosku, że nie jest to za bardzo opłacalne narzędzie. Jeśli mimo wszystko się na nie zdecydowaliśmy i wypłacone nam świadczenie nie jest takie, jak powinno być, kancelaria radcy prawnego pomoże w ubieganiu się o jego waloryzację. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać odpowiednią kwotę!