Wypadki komunikacyjne mają miejsce każdego dnia. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na niebezpieczne sytuacje. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można dochodzić w takiej sytuacji odszkodowania. Poznaj świadczenia należne uczestnikom wypadków drogowych.
Komu należy się odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Osobie, która uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym, przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. Warto wiedzieć, że nie tylko kierowca może dobiegać się świadczenia. Uprawnieni są do tego również pasażerowie, piesi, osoby prowadzące motocykle, rowery, hulajnogi i inne osoby, które, chociażby pośrednio uczestniczyły w zdarzeniu.
Pamiętaj o tym, że odszkodowanie, dotyczy szkody na mieniu. Jeśli dojdzie do wyrządzenia szkody na osobie, zastosowanie znajduje art. 445 Ustawy kodeks cywilny, zgodnie z którym takiemu poszkodowanemu przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie. Pieniądze wypłacane są z tego tytułu niezależnie od wypłaconego świadczenia z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W uzyskaniu zadośćuczynienia może pomóc Ci Kancelaria Radcy Prawnego.
Jak uzyskać odszkodowanie?
W pierwszej kolejności musisz zgłosić szkodę. Najlepiej zrobić to telefonicznie, z miejsca kolizji. Jednak jeśli pojazd nie został poważnie uszkodzony, w zupełności wystarczy wypełnienie wniosku przez Internet. Pamiętaj o obowiązujących terminach. Uprawnienie do odszkodowania przedawnia się 3 lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia, ale nie później niż 10 lat od wystąpienia wypadku. Firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.
Aby ubiegać się o odszkodowanie, musisz znać dane ubezpieczyciela sprawcy wypadku komunikacyjnego. Problem pojawia się wówczas, gdy nie posiada on wykupionej polisy OC, albo odmawia przyznania się do winy i przekazania danych towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas alternatywą staje się zgłoszenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Kiedy skorzystać z pomocy kancelarii prawniczej?
Kancelaria Ruskowiak pomoże Ci wówczas, gdy nie wiesz, jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Przejście przez cały proces może być zdecydowanie prostsze z pomocą prawnika posiadającego specjalistyczną wiedzę w tym temacie. Specjalistyczne poradnictwo z pewnością pomoże Ci wówczas, gdy otrzymasz zbyt niskie odszkodowanie i zdecydujesz się na złożenie odwołania od wyceny szkody. Znajomość przepisów prawnych jest też ważna w ubieganiu się o zadośćuczynienie za szkody osobowe.
Odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku wypadku wypłaca ubezpieczyciel sprawcy. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu należnej kwoty, w niezaniżonej wartości, a proces ubiegania się o świadczenie staje się skomplikowany — skorzystaj z pomocy radcy prawnego.