Jak dochodzić odszkodowania po wypadku komunikacyjnym

Jak dochodzić odszkodowania po wypadku komunikacyjnym?

Wypadki komunikacyjne mają miejsce każdego dnia. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na niebezpieczne sytuacje. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można dochodzić w takiej sytuacji odszkodowania. Poznaj świadczenia należne uczestnikom wypadków drogowych.

Komu należy się odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Osobie, która uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym, przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. Warto wiedzieć, że nie tylko kierowca może dobiegać się świadczenia. Uprawnieni są do tego również pasażerowie, piesi, osoby prowadzące motocykle, rowery, hulajnogi i inne osoby, które, chociażby pośrednio uczestniczyły w zdarzeniu.

Pamiętaj o tym, że odszkodowanie, dotyczy szkody na mieniu. Jeśli dojdzie do wyrządzenia szkody na osobie, zastosowanie znajduje art. 445 Ustawy kodeks cywilny, zgodnie z którym takiemu poszkodowanemu przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie. Pieniądze wypłacane są z tego tytułu niezależnie od wypłaconego świadczenia z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W uzyskaniu zadośćuczynienia może pomóc Ci Kancelaria Radcy Prawnego.

Jak uzyskać odszkodowanie?

W pierwszej kolejności musisz zgłosić szkodę. Najlepiej zrobić to telefonicznie, z miejsca kolizji. Jednak jeśli pojazd nie został poważnie uszkodzony, w zupełności wystarczy wypełnienie wniosku przez Internet. Pamiętaj o obowiązujących terminach. Uprawnienie do odszkodowania przedawnia się 3 lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia, ale nie później niż 10 lat od wystąpienia wypadku. Firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Aby ubiegać się o odszkodowanie, musisz znać dane ubezpieczyciela sprawcy wypadku komunikacyjnego. Problem pojawia się wówczas, gdy nie posiada on wykupionej polisy OC, albo odmawia przyznania się do winy i przekazania danych towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas alternatywą staje się zgłoszenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kiedy skorzystać z pomocy kancelarii prawniczej?

Kancelaria Ruskowiak pomoże Ci wówczas, gdy nie wiesz, jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Przejście przez cały proces może być zdecydowanie prostsze z pomocą prawnika posiadającego specjalistyczną wiedzę w tym temacie. Specjalistyczne poradnictwo z pewnością pomoże Ci wówczas, gdy otrzymasz zbyt niskie odszkodowanie i zdecydujesz się na złożenie odwołania od wyceny szkody. Znajomość przepisów prawnych jest też ważna w ubieganiu się o zadośćuczynienie za szkody osobowe.

Odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku wypadku wypłaca ubezpieczyciel sprawcy. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu należnej kwoty, w niezaniżonej wartości, a proces ubiegania się o świadczenie staje się skomplikowany — skorzystaj z pomocy radcy prawnego.