Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczone lub utracone mienie

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczone lub utracone mienie?

Polskie prawo przewiduje kilka możliwości skutecznego dochodzenia odszkodowania za zniszczone lub utracone mienie. Przedstawiamy najważniejsze informacje w tym zakresie, znajdujące zastosowanie na gruncie postępowania karnego i cywilnego. Poznaj podstawowe przepisy i sprawdź, czy w Twojej sytuacji potrzebna jest pomoc prawna w odszkodowaniach.

Odszkodowanie – kto może się o nie ubiegać?

Odszkodowanie jest świadczeniem należnym poszkodowanemu, które stanowi rekompensatę za wyrządzenie szkody. Może mieć charakter majątkowy i niemajątkowy. Jego funkcją jest pokrycie rzeczywistej szkody wynikającej z utraty mienia, jak i utraconych korzyści (zysków, jakie osiągnąłby poszkodowany, gdyby nie doszło do danego zdarzenia).

Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego, każdy kto wyrządził szkodę drugiej osobie, jest zobowiązany do jej naprawienia. Co z tego wynika? Roszczenia odszkodowawczego może dochodzić każda osoba, która doświadczyła uszkodzenia lub utraty mienia. Nieco inaczej ta sytuacja kształtuje się w postępowaniu karnym. Tam ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone mienie ma prawo jedynie pokrzywdzony – osoba fizyczna lub prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pewne uprawnienia przysługują także prokuratorowi. Może on złożyć wniosek i rozpocząć procedurę odszkodowawczą, aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej.

Uszkodzenie mienia – formy naprawienia szkody

Art. 363 KC wskazuje na to, że sposób naprawienia szkody wybierany jest przez poszkodowanego. Jakie formy może przyjąć?

  • Zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej – jak uzyskać odszkodowanie o odpowiedniej wysokości? Wartość powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania. Jedynie w szczególnych okolicznościach wymagane jest przyjęcie cen istniejących w innym momencie.
  • Przywrócenie stanu poprzedniego – nie jest dostępne w każdej sytuacji. Jeśli jest ono niemożliwe albo wiążą się z nim nadmierne koszty lub trudności, dostępne jest jedynie ubieganie się o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Zniszczone mienie – odszkodowanie. Przykłady z życia

Jak dochodzić odszkodowania w rzeczywistości? Przedstawiamy kilka sytuacji z życia, które ułatwią Ci zrozumienie mechanizmów mających miejsce w postępowaniu odszkodowawczym.

Warto pamiętać o tym, że w wielu sytuacjach pierwszym krokiem powinno być podjęcie próby polubownego rozwiązania sporu. Sąsiad uszkodził Twoje ogrodzenie? Udokumentuj szkody i spróbuj poprzez rozmowę rozwiązać konflikt. Jeśli jest to niemożliwe, przed złożeniem pozwu zaproponuj negocjacje z pomocą prawnika czy mediatora.

Z kolei szkodę na pojeździe z reguły pokrywa ubezpieczyciel z polisy OC. Problem jest często likwidowany bezgotówkowo, a świadczenie przybiera formę naprawy auta. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ubezpieczalnie nie chcą zgodzić się na wypłatę środków ani żadną inną formę rekompensaty. Wówczas konieczne jest wystąpienie na drogę sądową. Najlepiej zrobić to z pomocą pełnomocnika. Profesjonalną pomoc prawną w odszkodowaniach uzyskasz w miejscu, jakim jest Kancelaria Radcy Prawnego.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak uzyskać odszkodowanie krok po kroku, koniecznie skorzystaj z usług, jakie oferuje Kancelaria Ruskowiak. Profesjonalny pełnomocnik z pewnością pomoże Ci bez względu na to czy posiadasz ubezpieczenie mienia.