Polisolokaty są instrumentem finansowym o specyficznym charakterze. Stanowią połączenie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego oraz ubezpieczenia na życie. Jakie ryzyko wiąże się z dokonaniem tego rodzaju inwestycji? Czy dzięki polisolokatom można uniknąć strat związanych z wysoką inflacją?
Inflacja – oszczędności tracą na wartości
Poziom inflacji wzrasta w zastraszającym tempie. Wskaźnik wzrostu cen bardzo szybko pochłania siłę nabywczą. Dzieje się to szybciej, niż banki są w stanie dopisywać odsetki do zdeponowanych przez klientów środków. Realne straty są określane w ciągu kilku ostatnich miesięcy aż na kilkanaście procent! Prognozy na rok 2023 nie są kolorowe – oszczędności nadal będą generowały straty ze względu na utratę siły nabywczej pieniądza. Standardowe lokaty w bankach są z kolei oprocentowane na mniej więcej 6 procent. Dodatkowo, niezbędne jest odliczenie podatku tzw. Belki. Uiszczać muszą go wszystkie osoby, które decydują się na korzystanie z kont oszczędnościowych, lokat bankowych oraz obligacji. Obliczenia są proste – oprocentowanie lokat na kilka procent i galopująca, kilkunastoprocentowa inflacja, to recepta na utratę realnej wartości oszczędności. Jeszcze kilka lat temu jednym z pomysłów osób szukających sposobów na powiększenie swoich zasobów finansowych było inwestowanie w polisolokaty. Do 2015 roku umożliwiały one bowiem uniknięcie płacenia podatku Belki.
Polisolokaty – co to za instrument finansowy?
Czym tak naprawdę jest polisolokata? Jest to instytucja finansowa, która łączy funkcję ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym. Dzięki niej miało być możliwe zarówno gromadzenie, jak i inwestowanie środków finansowych. W teorii było to wyjątkowo korzystne rozwiązanie – klienci ubezpieczalni masowo decydowali się na skorzystanie z polisolokat ze względu na obietnicę pewnego zysku bez ryzyka poniesienia straty. Jednak w rzeczywistości okazało się, że inwestowanie poprzez polisolokaty wiąże się nawet z utraceniem całej wpłaconej sumy! Przy zawieraniu umowy klienci nie byli informowani o prowizji, opłatach potrącanych od wpłacanych pieniędzy, a także opłatach rezygnacyjnych. W ostatnich latach wiele poszkodowanych osób zdecydowało się na skorzystanie z kancelarii radcy prawnego i wstąpienie na drogę sądową w celu odzyskania środków. Poszkodowani zaczęli wygrywać, a nieprawidłowość działania ubezpieczalni potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej odpowiedzi na pytanie prejudycjalne zadane przez Sąd Rejonowy na Warszawskiej Woli.
Polisolokaty, a inflacja – czy jest możliwe uniknięcie strat?
Sam zamysł funkcjonowania polisolokaty mógłby wskazywać na to, że jest to dobry instrument finansowy, który umożliwi prowadzenie swoich oszczędności z możliwością uniknięcia poniesienia strat. Jednak po analizie dotychczasowych sytuacji faktycznych można stwierdzić, że ryzyko ściśle związane z ukrytymi opłatami, nierzetelnym zawieraniem umowy i nieuczciwym działaniem ubezpieczalni, jest wyjątkowo wysokie. Osoby, które dotychczas zdecydowały się na skorzystanie z polisolokaty, zachęcamy do skorzystania z usług, które oferuje kancelaria Ruskowiak. Dzięki kształtującej się linii orzeczniczej, która jest korzystna dla poszkodowanych, z pomocą doświadczonego radcy prawnego można odzyskać swoje finanse i poprawić swoją sytuację materialną.
Instytucja polisolokaty wydaje się wyjątkowo korzystnym sposobem na prowadzenie swoich oszczędności. Niestety praktyka pokazała, że jest to instrument finansowy narażający korzystające z niego osoby na duże straty. Dlatego nie jest to najlepszy sposób na uniknięcie strat związanych z aktualną, dynamiczną inflacją.