Wpis powitalny

Jako, że od długiego czasu nosze się z zamiarem kontaktowania się w taki właśnie sposób, postanowiłem zamienić słowo w czyn.

Zamierzam pisać o różnych zjawiskach prawnych z jakimi będę miał kontakt w swojej praktyce i co do których zauważę potrzebę opatrzenia ich komentarzem bądź chociażby zwrócenia na nie uwagę.

W ubezpieczeniach takich zjawisk jest całe mnóstwo i jest o czym pisać: o odszkodowaniach, o wysokości odszkodowania, o tym kiedy się należy a kiedy nie, o szkodzie, o sposobach jej mierzenia, o krzywdzie i zadośćuczynieniu, o mierzeniu ludzkiego cierpienia, bólu, straty niematerialnej. O szpitalnych pomyłkach, błędach medycznych, wypadkach przy pracy, o tym kiedy jest ryzyko a kiedy wina. O uznaniu roszczenia przez ubezpieczyciela i prawnych konsekwencjach takiego oświadczenia, i o tym jak można to wykorzystać w procesie. O sporze sądowym o zasadę i o tym, jak w takim sporze sąd orzekł wychodząc poza sztywne, zwyczajowe i praktykowane na co dzień metody rozumowania. I o tym przede wszystkim, że trzeba się ubezpieczać i korzystać z tego, zdając sobie jednakże sprawę, iż po pierwsze ubezpieczenie oznacza także szereg obowiązków dla ubezpieczającego i, że jak każda umowa, ma ona swoje granice wzajemnych praw i obowiązków.

W swojej  ponad dwudziestoletniej praktyce w ubezpieczeniach miałem okazję spotkać się, na sali sądowej i poza nią, z różnymi rozstrzygnięciami które skłaniały mnie do szeregu refleksji. Z nich główną o ogólnym charakterze jest taka, że ubezpieczenia to dziedzina, która stanowi pełną specjalizację. Pełna w tym sensie, iż dla osoby zainteresowanej dogłębnym poznaniem tej dziedziny, np. dla prawnika, ubezpieczenia mogą wypełnić całą przestrzeń  obszaru zainteresowania. Ponadto ubezpieczenia zawierają szereg, swoistych tylko dla niej rozwiązań.

Ma to szereg konsekwencji w orzecznictwie. Mam wrażenie istnienia rodzącej się w coraz większym stopniu potrzeby specjalizacji, wśród radców prawnych, adwokatów, sędziów. Mam silne przekonanie, iż dobra obsługa klienta wymaga zajęcia się  problemem przez prawnika, który specjalizuje się w tych zagadnieniach, tak jak trzeba się specjalizować w rozwodach, w sprawach rodzinnych, czy w sprawach karnych, czy w ubezpieczeniach społecznych. Te wszystkie dziedziny rozwinęły się już tak mocno i różnorodnie, że konieczne jest, aby były obsługiwane przez  specjalistów.

To dlatego czuję się kompetentny aby pisać i pomagać Państwo w ubezpieczeniach.

Zapraszam na bloga