Odszkodowanie za wypadek

Wypadek komunikacyjny? Poznaj swoje prawa!

Wypadek komunikacyjny to nie tylko ten, w którym osobą poszkodowaną jest kierowca. Dotyczy to również pieszych, pasażerów oraz rowerzystów. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawiają, że poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowanie oraz zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji.

Odszkodowanie komunikacyjne – co to takiego?

Każdego dnia na drogach ma miejsce wiele niebezpiecznych sytuacji. Zazwyczaj kończą się jedynie na drobnych uszkodzeniach pojazdu, ale bywają też takie, które zagrażają zdrowiu lub życiu uczestników. W takim przypadku z pomocą przychodzi odszkodowanie komunikacyjne – świadczenie przysługujące osobie poszkodowanej za szkodę osobową lub rzeczową w wypadku. Z definicji, wypadek to zdarzenie w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w którym uczestniczył co najmniej jeden pojazd z napędem silnikowym lub bez niego, a w efekcie nastąpił trwały lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Celem odszkodowania jest w tym przypadku finansowa rekompensata szkody, która powstała po stronie osoby poszkodowanej wskutek wypadku.

Prawa przysługujące poszkodowanemu

Należy pamiętać o tym, że odszkodowanie przysługuje każdemu poszkodowanemu w wypadku, o ile nie jest on jego sprawcą. Z czym wiąże się świadczenie tego typu? Jego celem jest przede wszystkim zwrot udokumentowanych kosztów leczenia i rehabilitacji oraz zwrot kosztów dochodów, które zostały utracone ze względu na chwilową lub stałą niezdolność do pracy. Jeśli wskutek wypadku komunikacyjnego poszkodowany całkowicie lub częściowo utracił możliwość wykonywania pracy zarobkowej, przysługuje mu renta. Jej otrzymanie jest możliwe również wtedy, gdy zwiększyły się potrzeby osoby poszkodowanej lub zmniejszyła się jej szansa powodzenia w przyszłości. Druga sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdyby poszkodowany mógł osiągnąć pewne korzyści majątkowe jedynie w przypadku pełnej sprawności. Ostatnią finansową rekompensatą, o którą można się ubiegać jest zadośćuczynienie – świadczenie wypłacane w przypadku krzywdy niemajątkowej, związanej z uszczerbkami na zdrowiu psychicznym.

Dochodzenie roszczeń 

Proces dochodzenia roszczeń trzeba rozpocząć zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Warto wiedzieć, że jeśli winowajca uciekł z miejsca zdarzenia, sprawa wcale nie jest przegrana. W takim wypadku należność jest wypłacana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wniosek można złożyć przez Internet, telefonicznie lub bezpośrednio w oddziale ubezpieczyciela. Należy do niego dołączyć dokumentację medyczną oraz wszystkie rachunki i faktury VAT związane z kosztami leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczyciel ma obowiązek odnieść się do wniosku jak najszybciej, w terminie do 30 dni. Na tym etapie proces może się już zakończyć, pod warunkiem zadowalającej decyzji zakładu. W przeciwnym razie konieczne jest wystąpienie na drogę sądową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dochodzenie może być długotrwałe i wymagać wielu czynności, dlatego warto skorzystać z usług Radcy Prawnego, który pomoże załatwić wszelkie formalności oraz wesprze w uzyskaniu należności.

Wypadki komunikacyjne zdarzają się coraz częściej, głównie ze względu na rozwój infrastruktury – prawie każdy ma w obecnych czasach własny samochód, a ruch na drogach rośnie z roku na rok. Z tego powodu warto znać swoje prawa i wiedzieć, w jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie.