zakładanie własnej firmy a prawo

Zakładanie własnej firmy – kiedy udać się do kancelarii?

Wiele słyszy się o tym, że zakładanie własnej firmy z roku na rok staje się coraz prostsze. To poniekąd prawda, natomiast mimo wszystko należy podjąć kilka kluczowych decyzji oraz wypełnić istotne dokumenty. Są to działania, które niekiedy mogą przysporzyć problemów.

Kiedy warto założyć działalność?

Zakładanie własnej działalności nie zawsze jest konieczne. W wielu przypadkach jest jednak bardzo korzystne dla przedsiębiorcy i pozwala na obniżenie wysokości podatku dochodowego, czy też składek ZUS. Własną działalność można założyć w momencie, gdy chce się mieć prawo wyboru sposobu opodatkowania. Tego typu praca daje również możliwość wypełniania swoich obowiązków w elastycznym czasie i daje zdecydowanie więcej możliwości związanych z samorealizacją.

Zakładanie własnej firmy krok po kroku

Przed załatwianiem jakichkolwiek formalności należy upewnić się, że ma się możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nie trzeba być w tym celu obywatelem kraju, ale pełnoletniość jest warunkiem koniecznym. Istotne jest również to, by dowiedzieć się, czy konieczna jest rejestracja. Należy to zrobić w momencie, gdy działalność ma być zorganizowaną działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jeśli jednak spodziewasz się, że przychody z takiej działalności będą niewielkie (nie przekroczą 1505 zł), rejestracja nie jest konieczna. Kolejnym krokiem powinien być wybór nazwy danej firmy – jest to konieczne, by mieć wpis w CEIDG. Wpis do rejestru wymaga również podania adresu, nad którym również warto się zastanowić. Przedsiębiorca rejestrujący firmę jest zobowiązany również do wyboru kodu PKD, który ma duże znaczenie praktyczne i jest wykorzystywany w statystyce publicznej. Niekiedy prowadząc biznes jest potrzebne pozwolenie – zakładając działalność należy więc upewnić się, czy nie jest ono konieczne. Szalenie istotnym krokiem jest wybór formy opodatkowania dochodów. Od 2022 roku przedsiębiorca ma do wyboru trzy formy: na zasadach ogólnych, według stawki liniowej oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Na samym końcu drogi konieczne jest wybranie sposobu prowadzenia księgowości, a wreszcie zarejestrowanie firmy poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1.

Co trzeba wiedzieć przed założeniem własnej firmy?

Przed założeniem własnej firmy konieczne jest sprawdzenie, z jakimi kosztami będzie wiązała się dana działalność. Pierwszym z nich jest podatek VAT pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. Rejestracja nie jest jednak konieczna, gdy sprzedaży podlegają produkty lub usługi zwolnione z VAT, a także w momencie, gdy sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie. Ze składek do ZUS nie jest zwolniony nikt, natomiast osoby zaczynające działalność mogą skorzystać z Ulgi na Start. Warto wiedzieć również, że firmę bez problemu można zarejestrować online, co zdecydowanie ułatwia wywiązanie się z wszelkich formalności.

Pomoc kancelarii

Wiele kancelarii oferuje pomoc w zakładaniu firmy. Czy warto z niej skorzystać? Jak najbardziej – można mieć dzięki temu pewność, że cały proces przebiegnie bezproblemowo, a usługa zostanie wykonana kompleksowo. Spółka założona we współpracy z kancelarią jest w pełni gotowa do działania, co oszczędza wiele stresu i czasu. Ponadto, pomoc specjalisty może uchronić początkującego przedsiębiorcę przed podjęciem nieracjonalnych decyzji oraz przed popełnieniem błędów przy składaniu wniosków.

Profesjonalne doradztwo przy zakładaniu własnej firmy może okazać się nieocenione. To stosunkowo niewielka inwestycja, która w dłuższej perspektywie może przynieść całą masę istotnych dla przedsiębiorcy korzyści.