odszkodowanie z tytułu błędu medycznego

Jak uzyskać odszkodowanie z tytułu błędu medycznego?

Błędy medyczne to coś, z czym może zetknąć się każdy z nas podczas korzystania z usług służby zdrowia. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest błąd medyczny, ponieważ dzięki temu będziemy mogli odpowiednio zareagować, jeśli doświadczymy czegoś podobnego. Znajmy swoje prawa i dowiedzmy się, kiedy przysługuje nam odszkodowanie. Wiedza ta może znacząco pomóc nam w przypadku zaistnienia niepożądanych sytuacji.

Czym jest błąd medyczny?

Błąd medyczny to niezgodne z dostępną praktyką lekarską działanie pracownika służby zdrowia, które szkodzi pacjentowi. Może to być zaniedbanie, postawienie nieodpowiedniej diagnozy, podanie niewłaściwych leków, zaniechanie terapii bądź uszczerbek na zdrowiu czy nawet śmierć. Należy zaznaczyć, że błąd medyczny może popełnić każdy pracownik służby zdrowia – w tym pielęgniarka, ratownik, dentysta czy farmaceuta. Błędy medyczne zdarzają się stosunkowo często – dlatego dobrze wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Rodzaje błędów medycznych

Mamy kilka rodzajów błędów medycznych, które warto znać:

  • Błąd diagnostyczny – polega na złej interpretacji stanu zdrowia pacjenta, spowodowanej niedokładnym wywiadem lub złą analizą wyników badań.
  • Błąd terapeutyczny – to niedopatrzenie związane z leczeniem pacjenta. Może oznaczać zaprzestanie bądź dobranie nieodpowiedniego lub zbyt intensywnego sposobu leczenia.
  • Błąd organizacyjny – spowodowany nieodpowiednim działaniem danej placówki medycznej. Przyczyną błędu może być zła logistyka lub wadliwe sprzęty.

Jak uzyskać odszkodowanie z tytułu błędu medycznego?

W procesie uzyskania odszkodowania niezbędna może okazać się pomoc kancelarii.  Wykwalifikowani pracownicy przyjrzą się sprawie i pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Podobne usługi oferuje kancelaria Ruskowiak, która zapewnia wsparcie w przypadku skutków niewłaściwego leczenia, naruszenia praw pacjenta czy wadliwej diagnozy. Poprzez wybranie profesjonalnej kancelarii zyskamy pewność, że nasza sprawa zostanie prawidłowo poprowadzona.

Nasze zadanie w walce o odszkodowanie to zebranie całej dokumentacji medycznej, w której powinny znaleźć się szczegóły leczenia. Przydatną rzeczą okaże się też spisanie naszych doświadczeń i chronologiczne uporządkowanie przebiegu leczenia w celu znalezienia nieścisłości. Konieczne będzie również zgromadzenie wszystkich rachunków i faktur, które świadczą o kosztach leczenia, opieki czy nawet dojazdów do lekarzy.

Następnie należy złożyć pozew sądowy – aby zrobić to prawidłowo, powierzmy sprawę wybranej przez nas kancelarii. Dobrze złożony pozew zwiększy szansę na pomyślne rozwiązanie naszej sprawy.

Każdy z nas zasługuje na bezpieczne i odpowiednie leczenie. Niestety, wciąż zdarzają się sytuacje, w których pacjenci są zaniedbywani. Każdy może zostać ofiarą błędu medycznego. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, co uczynić w tym przypadku – jak i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie.