Większość z nas spotkała się z kredytami czy lokatami. Nawet jeśli sami z nich nie korzystamy, potrafimy sobie wyobrazić, na czym polegają. Inaczej wygląda sprawa z polisolokatami, które mogą wzbudzać więcej wątpliwości. Czym tak naprawdę są i co powinniśmy o nich wiedzieć?
Czym są polisolokaty?
Zastanawiając się, co to polisolokata, możemy dojść do wniosku, że to połączenie polisy oraz lokaty. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości jest to twór łączący ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Możemy je spotkać w ofercie różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mają one podobne działanie jak lokaty, jednak charakteryzują się mniejszą stabilnością. Z drugiej strony, obiecywany z nich zysk jest znacznie większy. Polisolokatę wyróżnia też fakt, że od zdobytego zysku nie trzeba odprowadzać podatku.
Poprzez polisolokatę w imieniu klienta bank inwestował w różne akcje lub obligacje, a ich dochód, z którego odjęto różne opłaty administracyjne, według umowy powinien trafić do konsumenta. Niestety, nie do końca tak to wyglądało.
Dlaczego polisolokaty są niebezpieczne?
Nie można zaprzeczyć, że pierwszy rzut oka polisolokaty wydają się kuszące, lecz rzeczywistość skutecznie zweryfikowała sytuację. Mimo obiecujących zapewnień zysk, jaki miał otrzymać konsument, wcale nie trafiał do jego rąk. Był wykorzystywany do opłacenia różnych składek bądź opłat, które klient musiał comiesięcznie uregulować.
Co więcej, w przypadku zamiaru wycofania się z umowy o polisolokatę, towarzystwo ubezpieczeniowe obciążało klienta opłatą likwidacyjną, która stanowiła znaczną część uzyskanych środków. Z tej racji konsument nic nie zarabiał na polisolokatach. Istota problemu również tkwi w tym, że klient przy zawieraniu umowy nie był informowany o ryzyku, jakie niosły ze sobą polisolokaty. Często nie wspominano również o opłatach, jakich wymagało odejście od umowy.
Jak uzyskać zwrot z polisolokaty?
Na szczęście mimo niekorzystnej sytuacji, w jakiej stawiają nas polisolokaty, istnieją sposoby na to, by skutecznie wycofać się z umowy i pozbyć się tego problemu. Polisolokaty – jak wybrać pieniądze? Najlepszą opcją jest udanie się do kancelarii prawnej, w której specjaliści wytłumaczą nam, co zrobić w tej sprawie. Kancelaria Prawna Ruskowiak zaoferuje nam profesjonalną pomoc, dzięki której skutecznie wygramy walkę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Niezbędne będzie sądowe ubieganie się o rekompensatę. W tym przypadku prawo stoi po naszej stronie, jeśli więc przedstawimy wszystkie potrzebne dokumenty, poinformujemy towarzystwo ubezpieczeniowe o żądaniu zwrotu, a następnie wystosujemy odpowiedni pozew do sądu, mamy duże szanse na wygraną.
Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek usługi powinniśmy poważnie się zastanowić. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, ponieważ, tak jak w przypadku polisolokat, może to obrócić się na naszą niekorzyść. W razie wątpliwości zawsze warto się zwrócić po pomoc – kancelarie prawne doradzą nam, jak postąpić w danej sytuacji.